Axotret – dobry lek na trądzik?

Droga do idealnej cery często jest bardzo długa i zawiła. Problem trądziku dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, lecz zwykle bardziej przewrażliwione na punkcie swojego wyglądu pozostają kobiety. Makijaż powinien jedynie upiększać płeć piękną, nie zaś ukrywać problemy skórne. Nawet dermatologiczne leczenie trądziku nie zawsze jest efektywne. Jak to mawia się – tonący brzytwy się chwyta – wobec czego ostatnią deską ratunku może być leczenie z wykorzystaniem pochodnej witaminy A. Taką kurację zapewnia Axotret.

Axotret jak działa?

  • stabilizuje wydzielanie sebum,
  • ogranicza pojawianie się pryszczy,
  • działa antybakteryjnie,
  • niestety – wysusza skórę i błony śluzowe

Jego działanie opiera się na bezustannym wysuszaniu błon śluzowych, dzięki czemu ograniczony jest łojotok a bakterie nie mogą się rozwijać. Gruczoły łojowe występujące w skórze ulegają wyraźnemu zmniejszeniu. W prawidłowo prowadzonej kuracji przez lekarza dermatologa lekiem Axotret efekty działania powinny pojawić się nawet po pierwszym tygodniu stosowania. Axotret pomaga ustabilizować gruczoły łojowe. Pryszcze powinny zacząć znikać i ograniczać wysyp nowych. Niestety pojawiają się sytuacje, w których lek Axotret wysyp pryszczy może początkowo nasilać. Nie powinno to jednak wywoływać zniechęcenia do jego stosowania.

 

W kuracji lekiem Axotret dawkowanie wynosi standardowo 0,5-1 mg/kg mc. na dobę, powinno być jednak określone przez lekarza prowadzącego. Długość leczenia wynika zwykle z tolerancji na lek.

Sprawdź więcej – lek na trądzik

Działanie a skutki uboczne leku Axotret

Ze względu na częste w stosowaniu Axotret skutki uboczne należy się z nimi zapoznać. To właśnie one rodzą dylematy w odniesieniu do jego stosowania. Przestrzeganie wielu zaleceń pozwoli na lepsze działanie preparatu. W czasie trwania kuracji należy unikać słońca, zabronione jest korzystanie z solarium, a ponadto powinno się ograniczać działanie wszelkich innych czynników mogących dodatkowo przesuszać skórę. Powinno się zadbać o bogate nawilżenie skóry, używając odpowiednich kramów nawilżających. Pomogą one nawilżyć złuszczający się naskórek. Lek obciąża wątrobę – podczas leczenia nie należy zatem przyjmować alkoholu. Powinno się regularnie wykonywać próby wątrobowe. Axotret może podnosić poziom cholesterolu, dlatego zalecana jest też kontrola jego poziomu. Dla rozwiania wątpliwości dotyczących stosowania leku Axotret ulotka będzie bardzo pomocna.

Axotret a ciąża

W czasie ciąży leczenie jest zabronione. Kobiety aktywne płciowo przez kuracją lekiem Axotret powinny wykonać test ciążowy. W czasie leczenia należy prowadzić antykoncepcję.

Axotret a karmienie piersią

Ze względu na możliwość przenikania substancji aktywnej leku Axotret z mlekiem matki do organizmu dziecka zabrania się jego stosowania przez kobiety podczas karmienia piersią.

Axotret – Warto czy nie warto?

O podjęciu leczenia tak silnym lekiem przesądza często żmudna walka z trądzikiem, pozbawiona oczekiwanych efektów. Marzenie o idealnej skórze nie zawsze jest łatwe w spełnieniu. Kiedy jednak zachwycamy się gładką buzią znajomej, często dowiadujemy się, że jest to zasługa leków z retinoidami. W przypadku leku Axotret opinie bywają pozytywne i doniesienia o skuteczności mogą zachęcić do jego stosowania w celu uzyskania równie pozytywnych rezultatów. Czasami jednak skutki uboczne są na tyle uciążliwe, że pacjenci decydują się o zastosowaniu innych rozwiązań. Odnośnie leku Axotret cena kuracji zwykle nie stanowi przeszkody. Leczenie trądziku bowiem jest długotrwałe i koszty zazwyczaj przestawiają się podobnie.