Czy antybiotyk na trądzik będzie skuteczny?

Zmagania z trądzikiem potrafią podkopać pewność siebie, samopoczucie i motywację. Niestety, niektóre jego formy wymagają nie tylko specjalnej pielęgnacji, ale wręcz leczenia. Dermatolog z kolei stara się rozpoznać przyczynę i rodzaj schorzenia, by dobrać odpowiednie leki, między innymi antybiotyki. Warto wiedzieć, dlaczego lekarz zaleca tak silny lek na trądzik i czego można spodziewać się po kuracji.

W skrócie: jak działają antybiotyki?

„Antybiotyk” to zbiorcza nazwa dla wielu typów substancji, których celem jest zwalczanie bakterii. Najczęściej stosuje się je podczas zakażeń bakteryjnych, a czasem również profilaktycznie przy wirusowych, gdy lekarz podejrzewa, że spadek odporności może ułatwić zmianę infekcji w wirusową oraz spowodować nowe zakażenia. Antybiotyk powoduje śmierć bakterii lub w taki sposób zmienia jej metabolizm, by uniemożliwić jej podział, a tym samym rozmnażanie się. Z używaniem tego typu substancji nie należy postępować zbyt pochopnie. Niestety, antybiotyk nie ma zdolności odróżniania naturalnej flory bakteryjnej organizmu od szkodliwych intruzów, przez co powoduje skutki uboczne.

Dlaczego dermatolog przepisuje antybiotyki?

Pochodzenie trądziku niemal nigdy nie jest proste. Zaczyna się od genetycznych predyspozycji, kończy na niedostatkach lub błędach w pielęgnacji, a ponadto w całym procesie swój znaczny udział mają hormony, odżywianie, ekspozycja na słońce… Częstą przyczyną powstawania uporczywych zmian trądzikowych są także bakterie, szczególnie ze szczepu propionibacterium acnes.  Wywołują one stany zapalne, a w celu zwalczenia ich i ograniczenia populacji stosuje się właśnie antybiotyk na trądzik. Licznych bakterii tego typu nie da się usunąć stosując jedynie kosmetyki, nawet te apteczne. Sprawdź jak działają leki hormonalne na trądzik.

Warto pamiętać, by nigdy nie przyjmować antybiotyków na własną rękę. Tylko lekarz jest w stanie orzec, czy taki krok jest konieczny, a następnie dobrać odpowiednią substancję. Przyjmowanie antybiotyków „na wszelki wypadek”, jako kolejnego sposobu do wypróbowania, jest niebezpieczne, najczęściej nieskuteczne i nieusprawiedliwione nawet przez wysoki poziom frustracji.

Często stosowane substancje

Wśród najczęściej przepisywanych przez lekarzy substancji można wymienić tetracyklinę, metronidazol oraz azytromycynę. Każda z tych substancji działa na inne szczepy bakterii i każda posiada swoje specyficzne skutki uboczne. Do najczęstszych należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego oraz nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne.

Antybiotyki na trądzik można przyjmować doustnie lub miejscowo. W pierwszym przypadku będą to tabletki na wypryski, w drugim – maści. Doustne antybiotyki należy zawsze połączyć z przyjmowaniem osłonowego probiotyku. Te stosowane na skórę w mniejszym stopniu oddziałują na resztę organizmu, co oczywiście nie oznacza, że się nie wchłaniają. Na ogół jednak doustne antybiotyki uważane są za silniejsze.

Szansa na wyleczenie, czy zbędne starania?

Wśród wielu stosowanych sposobów leczenia, antybiotyk na trądzik wykazuje wysoką skuteczność. Jest jednak warunek – musi być prawidłowo dobrany i stosowany zgodnie z zaleceniami. Warto wspomnieć, że terapie antybiotykowe w przypadku problemów skórnych często są długotrwałe – to nawet trzy lub cztery tygodnie przyjmowania leku. Kuracji nie można przerywać przed zalecanym terminem, ponieważ nie odniesie ona żadnego skutku. Lek odstawia się i zastępuje innym tylko wtedy, gdy występują silne skutki uboczne. Dobrze dopasowany i przyjmowany antybiotyk na trądzik znacznie poprawi kondycję skóry u wielu pacjentów. Działa przede wszystkim przeciwzapalnie, przez co powstałe zmiany nie są tak widoczne, a nowe nie tworzą się. Ogranicza również rozprzestrzenianie bakterii, co byłoby trudne do osiągnięcia inną metodą. Warto więc zaufać dermatologowi i spróbować antybiotykoterapii.

Jeśli jednak obawiamy się skutków ubocznych – zawsze możemy skorzystać z szerokiej oferty naturalnych dermokosmetyków (np. serum do twarzy Sevolium), które może nie są tak skuteczne jak antybiotyki, ale to nie oznacza, że nie działają – po prostu na efekty musimy poczekać dłużej.