Czy istnieje sposób na skuteczne leczenie trądziku?

W wielu przypadkach trądzik to poważna dolegliwość, której niełatwo się pozbyć. Choć w niektórych przypadkach wypryski same znikają, to w wielu przypadkach walka z tą dolegliwością trwa latami. Istnieją przeróżne rodzaje trądziku – ponadto każdy z nich ma zwykle więcej niż jedną przyczynę. Dlatego też warto skonsultować się z dermatologiem, jeżeli sami nie jesteśmy w stanie pozbyć się problemu. Skuteczne leczenie trądziku musi być kompleksowe i najczęściej wymaga cierpliwości.

Jak leczyć trądzik?

Nie da się niestety wskazać jednego, niezawodnego sposobu na tę dolegliwość – takiego, który sprawdziłby się u każdej osoby. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań, które na ogół przynoszą oczekiwane efekty. Najczęściej terapię zaczyna się od kremów dostępnych bez recepty. Nie może być to jednak dowolny specyfik. Sięgnąć należy po krem o jak najwyższej zawartości składników aktywnych, jak np. Sevolium. Jeżeli to jednak za mało, dermatolog może uzupełnić kurację o stosowanie specjalistycznych maści na receptę lub o leki doustne.

Dobry dermatolog to podstawa w leczeniu trądziku!

Jak wybrać skuteczny lek na trądzik? Pierwszym krokiem do stworzenia silnej strategii walki jest wizyta u dobrego dermatologa. Warto poszukać lekarza z polecenia, a następnie ocenić go podczas pierwszej wizyty i w razie potrzeby – śmiało przepisać się do innego. Dermatolog powinien zebrać solidny wywiad dotyczący problemów skórnych w rodzinie, codziennej diety i trybu życia pacjenta. Ponadto dobrym zwyczajem jest zlecanie badań poziomu hormonów. Czasami może okazać się, że występowanie trądziku jest skutkiem zachwiania w gospodarce hormonalnej – dopóki ta kwestia nie zostanie uregulowana, nie pomogą żadne leki, maści i kosmetyki. Nadmiar testosteronu czy nierówny poziom innych hormonów płciowych powodują problemy ogólnoustrojowe, zaznaczając się także mocno w kondycji skóry.

Zobacz, w jaki sposób dobrać lek na trądzik!

Co może przepisać dermatolog?

Skuteczne leki na trądzik zawierają najczęściej antybakteryjną izotretinoinę, która pomaga ograniczyć wydzielanie sebum. Czasami konieczna jest dłuższa antybiotykoterapia. Z kolei u kobiet, które obserwują mocne nasilenie problemów skórnych przed miesiączką, stosuje się leki antykoncepcyjne w celu uregulowania poziomu hormonów. Takie leki najskuteczniej dobiera ginekolog – endokrynolog. Ponieważ trądzik ma wiele przyczyn i postaci, często najlepszą drogą do jego wyleczenia jest skonsultowanie swojego przypadku u kilku specjalistów.

Dermatolog może także polecić skuteczne tabletki na trądzik, które przyjmuje się w formie suplementów diety. Takie preparaty mają naturalny, bezpieczny skład – zwykle zawierają wyciągi z ziół (fiołka trójbarwnego, pokrzywy), cynk i witaminę A.

Na czym polega kompleksowa pielęgnacja cery trądzikowej?

Cera trądzikowa wymaga skrupulatnej pielęgnacji. Pierwszą zasadą jest obowiązkowe mycie rąk, najlepiej z użyciem środka bakteriobójczego. Dopiero tak wyczyszczone dłonie mogą dotykać twarzy. Sklepy i apteki oferują rozmaite skuteczne metody na trądzik, wśród których sporą popularnością cieszą się naturalne kosmetyki Sevolium oraz maści z zawartością kwasów. Retinoidy i kwas azelainowy pomagają tam, gdzie nie radzą sobie preparaty działające powierzchniowo – złuszczają naskórek aż do głębokich warstw, usuwają zamknięte zaskórniki i pobudzają cerę do regeneracji. Ich stosowanie wymaga smarowania twarzy kremem z wysokim, stabilnym filtrem UVA i UVB, niezależnie od pogody. Warto wybrać jedną, sprawdzoną aptekę, w której znajduje się specjalne stoisko poświęcone pielęgnacji skóry i leczeniu trądziku. Personel takiej apteki z pewnością trafnie doradzi odpowiedni preparat, a także da klientowi darmowe próbki. Dodatkowo w domu warto wypróbować domowe maseczki wspomagające oczyszczanie twarzy.

Skuteczne tabletki na trądzik oraz specjalistyczne, skoncentrowane preparaty to nie wszystko. Skórę trzeba także dobrze oczyścić – i wbrew pozorom należy robić to w miarę łagodnie, aby doszczętnie nie zniszczyć jej warstwy ochronnej. Konieczne jest także nawilżanie za pomocą lekkich, niezapychających porów kremów, najlepiej bez dodatku parafiny. Nawet bardzo tłusta cera potrzebuje nawilżenia, inaczej w odruchu obronnym będzie produkowała jeszcze więcej sebum.

Jak wyleczyć trądzik zmianami w diecie i trybie życia?

Sposób, w jaki na co dzień wybiera się posiłki lub formę spędzania wolnego czasu, zawsze odbija się na urodzie. Promienna cera nie bierze się znikąd, a trądzikowi sprzyja wiele substancji zawartych w jedzeniu czy unoszących się w powietrzu. Droga do gładkiej, zdrowej cery wiedzie przez drobne zmiany w codzienności. Warto przede wszystkim wyeliminować z diety wysoko przetworzone produkty, a przy tym przeprowadzić prostą samoobserwację i sprawdzić, po czym nasilają się problemy skórne. U osób borykających się z trądzikiem na stanie cery odbija się każda paczka chipsów i pizza, wszystkie słodycze, mocno przyprawione potrawy i nieprzespane noce. Skuteczne leczenie trądziku musi zawierać bogatą w witaminy i minerały dietę, a także regularny ruch na świeżym powietrzu. Niestety, trzeba też pożegnać niektóre nawyki – wśród nich koronnym jest rozdrapywanie i wyciskanie zmian skórnych. Po takim „zabiegu” pewne są tylko zaczerwienienia, rozniesienie bakterii i kolejne wypryski. Stan ulgi jest za to przelotny i szybko mija po pojawieniu się następnych stanów zapalnych. Pojedynczą zmianę ropną lepiej jest zasuszyć, na przykład smarując ją na noc pastą cynkową.