Czy leki hormonalne na trądzik wyleczą go na zawsze?

Nie ma jednoznacznej opinii, co dokładnie wywołuje trądzik. Leczenie jest trudne i większość osób nie jest w stanie poradzić sobie z nim nawet z pomocą dermatologów.

Co jest przyczyną trądziku?

Nie jest znana konkretna przyczyna, która sprawia, że na skórze twarzy, dekoltu i pleców pojawiają się wykwity. Lekarze twierdzą, że jednym z podłoży, które warunkują pojawianie się trądziku, ale nie są jego bezpośrednią przyczyną, są męskie hormony androgeny. Warunkują one nadmierne wytwarzanie łoju przez skórę, w związku z czym często tworzą się zaskórniki.

Hormony sterydowe, do których zaliczają się androgeny, działają na skórę immunosupresyjnie – to znaczy, że obniżają jej odporność i staje się ona bezbronna w walce z bakteriami (gronkowcami i paciorkowcami). Bakterie zbierają się w komórkach zawieszonych w łoju i zaczynają się namnażać, mają tam bowiem idealne warunki do wzrostu. Wtedy pojawiają się krostki, które często zawierają w sobie ropę. Mogą być wystające, zawierać płyn lub krew. Mogą być również umiejscowione pod skórą.

Jak wyleczyć trądzik?

Trądzikowe zmiany skórne najczęściej pojawiają się w czasie dojrzewania, kiedy organizm produkuje zwiększoną liczbę hormonów – mówi się nawet o ich „burzy”. Dlatego często trądzik znika tuż po 20. roku życia. Leczenie trądziku obejmuje więc terapię hormonalną, co jednak wiąże się ze skutkami ubocznymi.

Do walki z androgenami stosuje się ich przeciwieństwo, czyli estrogeny. Hamują one produkcję łoju, blokując receptor androgenowy. Przyczyniają się również do redukcji wytwarzania androgenów w jajnikach. Wtedy bakterie nie mają się gdzie zagnieździć i problem trądziku znika. Dlatego trądzik często nie występuje u kobiet, które regularnie stosują tabletki antykoncepcyjne.

Gorzej jest w przypadku mężczyzn, u których androgeny warunkują powstawanie płciowych cech męskich, takich jak owłosienie ciała. Kuracja estrogenami niebezpiecznie podniosłaby ich poziom w organizmie, co wpływałoby między innymi na odkładanie tkanki tłuszczowej w rejonie klatki piersiowej. Dlatego w przypadku męskiego trądziku nie stosuje się kuracji hormonalnej.

Czy istnieje magiczny lek na trądzik?

Niestety leki hormonalne na trądzik to często tylko próba przeczekania tego najgorszego etapu w życiu skóry. Przede wszystkim należy pamiętać, że każde przyjęcie hormonów należy skonsultować z lekarzem, ponieważ ich dawka będzie zależna od naszego organizmu i stopnia zmian trądzikowych na twarzy, dekolcie i plecach. W przypadku zaawansowanych zmian leki na trądzik bez recepty nie wchodzą w grę.

Leki hormonalne na trądzik przez blokadę androgenów przewracają gospodarkę hormonalną do góry nogami. Trądzik zniknie – to oczywiste – ale nie będzie to pozbycie się go na zawsze. Estrogeny dostarczane do organizmu z zewnątrz blokują wydzielanie sebum tylko przez czas, w jakim są przyjmowane. Po ich odstawieniu trądzik może wrócić, ponieważ organizm znów przestawi się na swój normalny tryb i wcześniejszy poziom wydzielania łoju. Przez jego zahamowanie skóra staje się bardzo sucha i szybko się łuszczy – trzeba wziąć to pod uwagę przed rozpoczęciem kuracji.

Najlepsze na trądzik – leczenie hormonalne

Z jakimi skutkami wiąże się stosowanie leczenia hormonalnego?

Przede wszystkim estrogeny mogą doprowadzić do ryzyka wystąpienia zatorów i zakrzepów, przyczyniają się również do zwiększenia prawdopodobieństwa raka piersi. Dlatego sięgając po lek na trądzik o składzie hormonalnym należy zwrócić uwagę, czy występują w nim również progestyny, które minimalizują to ryzyko. W zależności od leku warto skonsultować jego działanie z lekarzem – niektóre z nich mogą działać moczopędnie i wypłukiwać z organizmu potas.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Leczenie hormonalne nie daje efektów natychmiastowych – na pierwsze zmiany i zmniejszenie trądziku można czekać nawet trzy tygodnie. Kuracja zazwyczaj trwa bardzo długo i w czasie jej trwania stale należy mieć kontakt z lekarzem, który sprawdzi, czy lek na trądzik działa dobrze i czy nie powoduje niebezpiecznych zmian w organizmie.

W czasie leczenia hormonalnego nie wolno zapominać o typowej terapii dermatologicznej i codziennym dbaniu o skórę (w tym wypadku warto wzbogacić swoją codzienną pielęgnację skóry o dermokosmetyki np. serum do twarzy Sevolium).