Czy tabletki na pryszcze to ostateczność?

Pryszcze i trądzik to problemy skórne, najczęściej w rejonie twarzy, które skutecznie potrafią zepsuć humor. Są nieestetyczne, bolą i stawiają zacięty opór przy próbie ich usunięcia. Jest wiele sposobów na leczenie pryszczy w przypadku trądziku: kuracje hormonalne, kremy i maści czy tabletki z substancjami aktywnymi.

Trądzik – największa zmora nastolatków

Trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania. Wtedy szalejące hormony odzwierciedlają się w słabszej formie skóry i zwiększonym wydzielaniu łoju. Tym samym powstają warunki idealne do rozwoju bakterii.

Często zmiany skórne pojawiają się ze względu na niezdrową dietę – zbyt duże spożycie cukrów, produktów zbożowych czy produktów mlecznych podwyższa poziom insuliny, który potrafi mieć wysoki wskaźnik nawet cały dzień. Organizm produkuje wtedy więcej hormonów, mających za zadanie obniżenie tego poziomu. Już samo to sprzyja zmianom hormonalnym i pojawieniem się niedoskonałości na skórze.

To nie wszystko – bardzo dużą rolę odgrywają też niezdrowe tłuszcze roślinne omega 6, które, zwłaszcza przy niedostatecznej ilości tłuszczy omega 3 (znajdujących się na przykład w rybach), działają zapalnie na komórki skóry: stymulują ich zalepianie się i zatykanie porów. Przez to skóra ma mniejszą powierzchnię do oddychania, co tylko podsyca stan zapalny i trądzik. Niekorzystnie na skórę działa też nadmiar wapnia, który zaburza działanie cynku.

Dlatego poza zmianami w diecie i zrezygnowaniem ze słodkich napojów i tłustego jedzenia, należy też zadbać o odpowiednią suplementację. Najskuteczniejsze w walce o zdrową skórę są kwasy omega 3, witaminy z grupy B, witaminy E i C oraz magnez i cynk. Te składniki posiadają np. tabletki na pryszcze.

Najlepszy lek na pryszcze – tabletki

W aptekach można znaleźć kilka preparatów sprzedawanych bez recepty, które z pewnością poradzą sobie z uporczywym trądzikiem. Działają one od wewnątrz, czyli leczą przyczynę, a nie skutki. W przypadku ich stosowania nie wolno jednak zapominać o pielęgnacji skóry z zewnątrz. Potrzebuje ona nawilżenia i codziennego oczyszczania – tylko kompleksowe leczenie i dbanie o wygląd może przynieść oczekiwane skutki.

1. Nonacne

To najlepszy i najbardziej popularny lek na pryszcze sprzedawany bez recepty. W jego składzie znajduje się wiele substancji aktywnych i odżywczych. Przede wszystkim te, o których pisaliśmy wcześniej: witaminy A, E, C i te z grupy B – B5 i B6 – oraz cynk. Posiada wiele składników przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i tych wstrzymujących wydzielanie łoju, czyli naturalnego środowiska rozmnażania się bakterii trądzikowych.

Nonacne działa też bardzo szybko – pierwsze zmiany i zmniejszenie się liczby wyprysków można zauważyć już po trzech miesiącach regularnego stosowania.

2. Derminax

To lek, w którego składzie znajdziemy wiele witamin i minerałów. Ma jednak nieco subtelniejsze działanie niż Nonacne. W składzie tabletek znajdziemy również witaminy E, C oraz te z grupy witamin B: B1, B2 i B6. Rozszerzone są o działanie niacyny, tlenku cynku oraz ekstraktu z pokrzywy.

Kuracja trwa również dłużej, ponieważ na pierwsze efekty przyjdzie czekać około pół roku.

3. Visaxinum

To tabletki na trądzik bez recepty o lekkim działaniu, które sprawdzą się w przypadku niedużego trądziku. W swoim składzie nie mają już takiej bomby witaminowej – znajdziemy tam jedynie niacynę i witaminę B6. Poza tym liczne zioła, które łagodzą wypryski i odżywiają skórę, na przykład wyciąg z liści zielonej herbaty.

Jego działanie jest zauważalne po około 6 miesiącach regularnego stosowania.

Jak wybrać lek na wypryski?

Tabletki niwelujące trądzik warto przetestować – zawierają głównie naturalne składniki i witaminy, więc nie ma obawy, że przy złym wyborze ujawnią się niespodziewane skutki uboczne. Tabletki może polecić również lekarz dermatolog jako uzupełnienie leczenia hormonalnego lub leczenia maściami przeciwtrądzikowymi.

Bez względu na to trzeba również zadbać o odpowiednią dietę i pielęgnację skóry. Niestety nie można oczekiwać natychmiastowych rezultatów – leczenie trądziku to proces czasochłonny.

Pamiętajmy, że tabletki to nie jedyny sposób leczenia trądziku, istnieje też wiele innych metod (np. stosowanie dermokosmetyków – m. in. serum do twarzy Sevolium).