Czym był Roaccutane?

Trądzik to przypadłość, która dotyka bardzo wiele osób. Mitem jest, że ten problem skórny występuje tylko u młodzieży w okresie dojrzewania. Coraz więcej dorosłych osób także skarży się na uporczywy trądzik, który jest chorobą skórną, dlatego jego odpowiednie leczenie powinno zostać dobrane przez lekarza dermatologa. To właśnie ten specjalista jest w stanie dobrać odpowiednie leki czy inne preparaty, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania trądziku oraz jego tendencje do nawracania. Jednym z takich leków był Roaccutane.

Roaccutane – dla kogo lek?

W przypadku cięższych odmian trądziku, w przypadku pacjentów, którzy odczuwają znaczny dyskomfort psychiczny z powodu swoich dolegliwości, dla osób mających blizny i często nawracający trądzik lekarze dermatolodzy przepisywali lek o nazwie roaccutane. Roaccutane to jeden z popularniejszych preparatów na poważną postać trądziku. Zawierał izotretynoinę, syntetyczną pochodną witaminy A, czyli retynoid stosowany na trądzik. Roacutan przyjmowano najczęściej w postaci tabletek, zazwyczaj dwukrotnie w ciągu dnia. Był to bardzo silny lek, dlatego tak jak zostało wspomniane wcześniej – zalecany był w ciężkich przypadkach występowania trądziku.

Roaccutane – opinie

Jeśli chodzi o roaccutane, opinie na temat tego leku są zróżnicowane. Badania wykazują, że długotrwałe leczenie (około dwudziestu tygodni) tym lekiem skutkowało oczyszczeniem skóry u 95 procent pacjentów. U  bardzo dużej grupy osób po jednorazowej terapii roaccutane następowała trwająca dość długo remisja trądziku, jednak u około 30, a nawet 40 procent pacjentów objawy wracają.

Skutki uboczne przyjmowania Roaccutane

W przypadku preparatu roaccutane, skutki uboczne są liczne, dlatego lek ten musiał być stosowany tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. Do najczęstszych skutków ubocznych należy:

 • wysuszenie skóry całego ciała,
 • przesuszenie ust,
 • wysuszenie błon śluzowych nosa
 • suchość lub nawet zapalenia oczu.

Te objawy występowały u bardzo dużej liczby osób stosujących ten lek. Dlatego w trakcie terapii roaccutane niezbędne było stosowanie kremów silnie nawilżających, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia skóry. Mogła także występować nietolerancja na soczewki kontaktowe u osób je stosujących. Jednak jeśli chodzi o roaccutane występowały jednak inne, poważniejsze skutki uboczne:

 • bóle mięśni i stawów,
 • krwawienia,
 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • bóle wątroby,
 • lekkie wahania nastroju,
 • zaćma,
 • zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego.

Roaccutane może wpływać na płód, dlatego zakazanebyło stosowanie go w ciąży lub w przypadku podejrzenia ciąży.

Roaccutane wycofany ze sprzedaży

Jeśli chodzi o lek roaccutane, cena była zróżnicowana – jak w przypadku większości leków, zależało to od miejsca, gdzie jest kupowany oraz dawki. W przypadku źródeł internetowych, gdzie znajdziemy roaccutane, cena może być znacznie niższa, jednak nie warto decydować się na zakup w takim miejscu. Należy zawsze wybierać lek ze sprawdzonych źródeł, gdyż inaczej ryzykowane jest zdrowie, a nawet życie. Obecnie roaccutane wycofany jest ze sprzedaży. Jednak na rynku farmaceutycznym dostępne są inne leki zawierające izotretynoinę, którą zawierał roaccutane. Wszystkie leki tego rodzaju należy jednak zażywać tylko po zaleceniu i pod kontrolą lekarza dermatologa.