Jak dobrać najlepszy lek na trądzik?

Trądzik pospolity to zmora wielu osób, nie tylko nastolatków. Nie można liczyć na to, że problem sam minie, ponieważ nie zawsze tak się dzieje. Ponadto często nieleczony trądzik, nawet jeśli przechodzi sam to zostawia po sobie nieestetyczne blizny i ślady.

Na szczęście dzisiejsza dermatologia jest w stanie znacznie poprawić wygląd skóry. Choć tabletki uznawane są za najskuteczniejszy lek na trądzik, to stanowią jednak ostateczność i dermatolodzy decydują się na włączenie ich, gdy inne metody zawodzą. Terapię warto zacząć od kremów (najlepiej dermokosmetyków, jak np. Sevolium) dostępnych bez recepty. W wielu przypadkach takie preparaty okazują się wystarczające. Gdy to za mało, warto udać się do dermatologa. Ten może zalecić stosowanie specjalnych maści na receptę.

Co powoduje trądzik?

Chociaż przyczyny nie ma jednej i jasnej, jest kilka rzeczy w naszym organizmie, które mogą być winowajcami powstawania wyprysków.

Hormony – to główny winny w przypadku trądziku występującego u nastolatków. W okresie dojrzewania produkcja hormonów w organizmie jest zwiększona i te nagłe zmiany mogą być odzwierciedlane na skórze, dlatego warto stosować serum Sevolium. Odpowiedzialna jest również nadprodukcja androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które stymulują pracę gruczołów łojowych w głębszych warstwach skóry – nadmiar łoju powoduje rozszerzanie porów, do których dostają się zanieczyszczenia. To powoduje stan zapalny i rozwój bakterii, które są odpowiedzialne za trądzik.

Dieta – to niedoceniany, ale ważny czynnik powstawania trądziku. W przypadku prowadzenia niezdrowego trybu życia oraz dostarczania do organizmu samych cukrów i ciężkostrawnych tłuszczów, organizm musi jakoś poradzić sobie z usunięciem toksyn. Niektóre z nich wydzielane są wraz z potem i łojem przez skórę, gdzie powodują powstawanie pryszczy i wykwitów. W takim przypadku najlepszym sposobem na pozbycie się trądziku jest odstawienie niezdrowych przekąsek.

Czynniki genetyczne – niestety często powstawanie trądziku jest uwarunkowane genetycznie i nie ma sposobu, żeby się przed nim zabezpieczyć.

Jak wybrać skuteczny lek na trądzik hormonalny?

W przypadku kobiet sprawa jest prosta – ginekolog przepisuje tabletki antykoncepcyjne, które zawierają estrogeny. Żeńskie hormony płciowe blokują receptor androgenowy w skórze, hamując tym samym produkcję łoju. Dzięki nim spada również produkcja androgenów w jajnikach. Bez łoju bakterie nie mają warunków do zagnieżdżenia się, poprawia się stan skóry i trądzik znika. Niestety często po odstawieniu leków hormonalnych (na przykład w przypadku chęci zajścia w ciążę) produkcja androgenów wraca do poprzedniego stanu i trądzik może wrócić.

Z oczywistych względów tabletki hormonalne to nie jest najlepszy lek na trądzik dla mężczyzn – zbyt duża ilość przyjmowanego zewnętrznie estrogenu mogłaby doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu i wyglądzie ich ciał.

Na pierwsze zmiany w wyglądzie po rozpoczęciu kuracji trzeba zaczekać około trzech do czterech tygodni. W czasie jej prowadzenia stale należy pozostawać w kontakcie z lekarzem, który na bieżąco będzie sprawdzał, czy reakcje organizmu na dodatkową dawkę hormonów są prawidłowe. Skutkiem kuracji hormonalnej jest wysychanie i łuszczenie się skóry, która traci naturalną ochronę w postaci łoju. Trzeba wziąć to pod uwagę w czasie kuracji i zaopatrzyć się w nawilżające i odżywiające kosmetyki.

Tabletki na trądzik

Tabletki na trądzik najczęściej zalecane są jako kuracja wspomagająca dla maści i kremów. Tabletki działają „od środka” i poprawiają wygląd skóry przez dostarczanie do niej substancji odżywczych. W tabletkach najczęściej znajdziemy składniki o działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i hamującym wytwarzanie łoju. Najlepsze tabletki zawierają witaminy A, C, E oraz te z grupy B (B5 i B6), a także cynk, niacynę czy ekstrakt z pokrzywy.

Maści na trądzik

W poszukiwaniu najlepszego leku na trądzik nie wolno pominąć maści. Najpopularniejszymi na rynku są te retinoidowe oraz antybiotykowe. Antybiotyki działają bakteriobójczo i bakteriostatycznie – to znaczy, że poza zabiciem bakterii hamują wzrost nowych szczepów. W aptekach znaleźć można maść na wypryski bez recepty. Warto jednak wiedzieć, że maść na wypryski na twarzy, która zawiera antybiotyki powinno stosować się maksymalnie 3 miesiące ze względu na umiejętność bakterii do uodparniania się na nie.

Retinoidowe maści oczyszczają zanieczyszczone pory i powodują ich zamykanie. To hamuje powstawanie reakcji zapalnych, które skutkują pojawianiem się wyprysków. Ponadto retinoidy poprawiają ogólny wygląd skóry.

Inne maści na trądzik również zawierają substancje oczyszczające, bakteriostatyczne czy wysuszające. O tym, jaki jest najlepszy lek na trądzik, powinien jednak zadecydować dermatolog. Jeżeli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o trądziku i jego leczeniu przeczytaj ten artykuł.