Jak poradzić sobie z trądzikiem?

Każdy z nas miał do czynienia z pryszczami i zaskórnikami. Mogą one wystąpić u wszystkich osób bez względu na wiek, chociaż tego typu zmiany zazwyczaj kojarzone są z okresem młodzieńczym. Nieleczone mogą przerodzić się w trądzik, czyli najpowszechniej występującą chorobę skóry. Dotyka ona zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i dorosłych.

Trądzik występuje w każdym wieku

Trądzik pospolity to inaczej trądzik hormonalny, ponieważ główną przyczyną jego wystąpienia są wahania poziomu hormonów. Taka sytuacja zazwyczaj ma miejsce w trakcie pokwitania, ale popularny jest także trądzik w ciąży lub w innym okresach, gdy nasza równowaga gospodarki hormonalnej zostaje zaburzona. Należy pamiętać jednak, że na zaostrzenie przebiegu choroby wpływ ma także dieta i nieodpowiednia pielęgnacja. Poza tym często blizny po trądziku utrzymują się długie lata, dlatego warto stosować coś, co je zniweluje.

Trądzik – jak przywrócić skórze zdrowy wygląd?

Blizny po trądziku

Po pierwsze należy zrozumieć źródło problemu. Wypryski są spowodowane stanami zapalnymi w zaczopowanych gruczołach łojowych. Pod wpływem burzy hormonalnej nasz organizm produkuje zbyt dużą ilość sebum, które natłuszcza skórę (stąd świecenie się twarzy), ale jego nadmiar także zatyka ujścia porów. Pomimo tego nie powinno się osuszać cery skóry trądzikowej, ponieważ wraz z nadmiarem sebum usuniemy wodę, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania komórek skóry. Na pojawienie się stanów zapalnych najbardziej narażone są gruczoły łojowe znajdujące się w tzw. strefie T, ponieważ występuje tam ich znaczna ilość, a tym samym powstaje więcej sebum. Powoduje to, że pojawia się trądzik na czole, a także trądzik na brodzie.

Po drugie należy leczyć. Najlepiej robić to poprzez codzienną pielęgnację np. kremem. Obecnie rynek oferuje nam niezliczone sposoby na trądzik. Walczyć można z nim poprzez zabiegi oferowane przez lekarzy specjalizujących się w medycynie estetycznej, jednak to rozwiązanie niesie za sobą wysokie koszty. Laser na trądzik zdecydowanie nie jest opcją na każdą kieszeń, ponieważ cena takiego zabiegu może wynieść ponad 1000zł. Dodatkowo często pod nazwą „trądzik” salony medycyny estetycznej rozumieją „blizny po trądziku”, co wcale nie rozwiązuje problemu, jakim jest choroba pacjenta. Jeśli wybierzemy odpowiedni krem do cery trądzikowej, to upora się on zarówno ze stanami zapalnymi, jak i przebarwieniami i bliznami po wypryskach.

Najważniejsze wskazówki:

  • oczyszczanie cery tłustej,
  • odpowiednie nawilżenie kremem,
  • dbanie o cerę od wewnątrz, czyli zdrowa dieta.

Co powinien zawierać dobry krem na trądzik?

Działanie przeciwzapalne i regenerujące wykazuje wiele składników roślinnych. Ekstrakt nagietkowy oraz wyciąg z fiołka trójbarwnego oprócz tych cech łączą w sobie także właściwości ściągające i wygładzające skórę. Najlepsze są składniki aktywne na cerę tłustą, bo to one właśnie pozwalają na regulację produkcji sebum przez gruczoły łojowe.

Tabletki na trądzik często zawierają dodatki chemiczne, które mogą mieć wiele skutków ubocznych, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie naturalny krem na trądzik. W jego składzie powinny znaleźć się minerały wspomagające leczenie – takie jak cynk czy miedź. Warto też szukać kosmetyku z zawartością wyciągu z drożdży, ponieważ jest to znane od lat remedium na problemy skórne. Przykładem takiego kremu może być Sevolium.

Maść na trądzik wcale nie musi posiadać w składzie antybiotyków. Co więcej, wypryski i zaskórniki można łatwo wyleczyć łagodniejszymi sposobami. Trądzik na plecach czy trądzik na policzkach nie powinien stanowić problemu w obliczu kosmetyku z wysoką zawartością naturalnych substancji aktywnych.