Jaka jest najlepsza maść na trądzik?

Trądzik to problem wielu osób, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Nieestetyczne, bolące pryszcze są zmorą nastolatków i często stanowią ich największy kompleks. Szczególnie z uwagi na swoją lokalizację – pojawiają się one głównie na twarzy, dekolcie i plecach, czyli tam, gdzie wytwarza się najwięcej sebum (łoju). Z tego powodu problemy z trądzikiem dotykają głównie osób, które posiadają cerę mieszaną lub tłustą.

Czy wysuszanie pryszczy to dobry pomysł?

Wiele osób, chcąc szybko pozbyć się problemu, stosuje maść na trądzik bez recepty i pasty wysuszające, na przykład pastę cynkową. Skóra faktycznie poprawia swój wygląd, a wyprysk szybko znika, jednak pozytywny efekt jest widoczny tylko przez krótką chwilę. Stosowanie maści wysuszających mobilizuje skórę do wytwarzania jeszcze większej ilości sebum – to znaczy, że problem trądziku może wrócić ze zdwojoną siłą.

Dlatego osoby mające cerę tłustą powinny unikać mycia twarzy mydłem lub kosmetykami zawierającymi alkohol. Wysuszenie skóry to tylko uciekanie od problemu, nie zaś jego eliminacja. Maści na trądzik i pasty wysuszające skórę można używać punktowo, raz na jakiś czas – na przykład jeśli dzień przed ważnym wyjściem na czole pojawi się wielki czerwony pryszcz.

Najlepsza maść na trądzik – jakie są rodzaje?

Najbardziej popularnymi maściami przeciwtrądzikowymi na rynku są te sterydowe i antybiotykowe. Reagują na stany zapalne na skórze i działają przeciwbakteryjnie. Niestety – bakterie trądzikowe są „mądrzejsze” niż myślimy i szybko uodparniają się na antybiotyki. Maści sterydowe i antybiotykowe mają jednak jedną dużą zaletę. Działają bardzo szybko i ich zastosowanie jest efektywne.

Taką możliwość należy jednak konsultować z lekarzem dermatologiem, ponieważ długotrwałe używanie tego typu maści jest niewskazane dla skóry. Często po zakończeniu długiej kuracji naskórek jest na tyle „zmęczony”, że szybko łapie infekcje i trądzik znowu się pojawia. Dlatego w czasie walki z trądzikiem maści antybiotykowe i sterydowe powinny być stosowane zamiennie z innymi – tak, żeby nie obciążać nadmiernie skóry.

Na drugim miejscu według popularności stoją maści retynowe, czyli te, które zawierają ogromne ilości witaminy A. Sama witamina stosowana na skórę zwiększa jej odporność i przyspiesza regenerację – w walce z trądzikiem działa szybko i skutecznie, jest też idealna na potrądzikowe blizny i przebarwienia. Maść z witaminą A może jednak powodować liczne zaczerwienienia i podrażnienia ze względu na duże stężenia witaminy w preparacie. Jest jednak oceniana bardzo pozytywnie i powinna być zdecydowanie brana pod uwagę przy leczeniu zmian trądzikowych. To idealna maść na pryszcze – jest dostępna w każdej aptece bez recepty, a przy tym jej cena jest bardzo niska.

Jeśli jednak żadna z wyżej wymienionych maści nie pomaga, warto sięgnąć po jeszcze inne. Przez dermatologów polecana jest, między innymi, maść z nadtlenkiem benzoilu. Silnie utlenia skórę, więc może prowadzić do jej przesuszania (nie powinny jej stosować osoby z tłustą cerą), ale szybko radzi sobie ze zmianami trądzikowymi.

Innym rodzajem maści są te ichtiolowe – mają działanie przeciwzapalne i pomagają w usuwaniu ropy, więc są polecane w przypadku trądziku z jadzącymi się ranami i wyciśniętymi pryszczami. Podobne działanie wykazują maści salicylowe, których głównym składnikiem jest kwas salicylowy. Działają jednak łagodniej na skórę, a ich głównym celem jest odnowa i regeneracja skóry. Nie mogą ich stosować jednak wszyscy, ponieważ kwas salicylowy może mocno uczulać.

Czy maści mogą być przygotowywane przez zielarza?

Pasty przygotowywane ręcznie to właśnie wspomniane, ziołowe preparaty lub na przykład maść siarkowa. Ich działanie jest jednak bardzo łagodne, a w związku z tym nie zawsze tak skuteczne, jakby tego chciała osoba dotknięta trądzikiem. Takie maści przygotowywane są na zlecenie dermatologa i sporządzane są w aptece. Warto także sprawdzić naturalne kosmetyki proponowane przez producentów takie jak Sevolium, które ma utrzymywać odpowiednie nawilżenie i redukować powstawanie zaczerwień.

Jaka jest najlepsza maść na trądzik?

Tak naprawdę nie ma jednej idealnej maści, która zadziała na wszystkie odmiany trądziku i sprawdzi się u każdej osoby. Trądzik jest niestety przypadłością indywidualną – jedynie metodą prób i błędów można wybrać idealną maść dla siebie. Co jeśli maści nie poskutkują? Sprawdź działanie tabletek.