Kiedy stosować lek na trądzik?

Trądzik najczęściej kojarzy się w wiekiem młodzieńczym, z czasem dorastania. Nie jest to jednak jedyny przypadek jego występowania. Często dotyczy on także ludzi dorosłych i sprawia, że także starsza skóra twarzy wygląda nieestetycznie.

Trądzik młodzieńczy a trądzik u dorosłych

Inaczej wygląda trądzik młodzieńczy, a inaczej ten, który pojawia się u dorosłych. Młodzieńczy dotyczy skóry czoła, nosa, policzków, natomiast dorośli zazwyczaj mają problem z podbródkiem i szyją. U nich schorzenie rozwija się stopniowo.

Ponadto trądzik u młodych spowodowany jest zmianami hormonalnymi i rozwijaniem się organizmu, a u starszych przyczyny są różne: palenie papierosów, stosowanie nieprzyjaznych dla danej skóry kosmetyków czy jedzenie niewłaściwych pokarmów.

Poprawa wyglądu skóry

Zmiany na skórze każdej osoby dotyczą w innym stopniu: u jednych są stałe i trudno się ich pozbyć, u innych zdarzają się sporadycznie. Aby poprawić wygląd cery, można stosować różne środki: podkład czy puder maskujący, korektor punktowy na pryszcze, maści, kremy, toniki i serum Sevolium.

Kiedy trądzik przeszkadza na tyle, że nieprzyjemne staje się wychodzenie z domu, a żaden kosmetyk nie jest w stanie zamaskować uporczywie się pojawiających wyprysków, wówczas czas skorzystać z innych metod. Lek na trądzik, który można dostać w aptece, to najlepszy pomysł na walkę w pryszczami. Czasami wystarczą nawet stare, sprawdzone i tradycyjne metody stosowane od lat przez poprzednie pokolenia.

Leki na trądzik

Skuteczny lek na trądzik to np. maść cynkowa. Można ją kupić w każdej aptece w cenie 2-4 zł. Jej stosowanie polega na punktowym oznaczaniu wyprysków. Najlepiej nakładać ją na noc, aby przez te kilka godzin snu mogła właściwie zadziałać. Ma biały kolor i się nie wchłania, a więc po nałożeniu będzie długi czas widoczna na twarzy, a wychodzenie z domu będzie niepożądane. Maść ma działanie osuszające i osłaniające, pozwala szybko pozbyć się niechcianych defektów na twarzy. Zawiera tlenek cynku, czyli substancję czynną, dzięki której wygląd skóry ulega poprawie, a także substancję pomocniczą – wazelinę hydrofilową. Zobacz jakie stosować leki przy problematycznej cerze!

Bez recepty można dostać ponadto następujące preparaty:

 • specjalne kremy nawilżające,
 • niekomedogenne pudry i podkłady,
 • retinoidy z witaminą A,
 • kwas azelainowy,
 • cynk, siarka,
 • leki doustne składające się z drożdży, pokrzywy, bratka,
 • laktoferryny.

Działanie niektórych środków na trądzik można przedstawić na przykładach:

 • Sevolium- to naturalnie łagodzące serum na wypryski. Zawiera m.in. wyciąg z ziela fiołka trójbarwnego, który wzmacnia ściany naczyń włosowatych oraz ma właściwości ściągające,
 • Nonacne – zawiera ekstrakt z czerwonej koniczyny łąkowej i kolcorośla lekarskiego, pestek winogron, sarsaparilli, i pokrzywy; przeznaczony na każdy rodzaj trądziku, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
 • Derminax – z miedzią, cynkiem i witaminami; eliminuje toksyny i martwe komórki, reguluje poziom hormonów w organizmie, ponadto wpływa na eliminacje blizn po wypryskach,
 • Visaxsinum – tabletki ziołowe; zawierają m.in. wyciąg z zielonej herbaty, witaminę B6, laktoferynę; jako suplement diety uzupełnia organizm o substancje wpływające na prawidłowy wygląd cery,
 • Benzacne – żel likwidujący zmiany zapalne i czopy rogowe, do codziennego stosowania,
 • Normatabs – suplement diety o działaniu antyoksydacyjnym.

Jeśli zakupiony lek na wypryski nadal nie przynosi efektów, wtedy trzeba udać się do dermatologa. On stwierdzi, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy i przepisze leki, które można dostać tylko z receptą, np. antybiotyki. Więcej na temat tych leków przeczytasz na dermatolog.pl

Jak wybrać najlepszy lek na trądzik? Oto przykłady leków na receptę o skutecznym działaniu:

 • Oksytetracyklina – zwalcza bakterię odpowiedzialną za tworzenie się pryszczy,
 • Diane 35 – zawiera cyproteron i estrogen, zapobiega trądzikowi poprzez zahamowanie produkcji sebum,
 • Minocyklina – tertacyklinowy antybiotyk na receptę, zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie infekcji i trądzik.

Leki na trądzik są skutecznym sposobem na walkę z wypryskami w każdym wieku. W przypadku, gdy dotychczas stosowane leki i maści wypryski na skórze nie dają pożądanych efektów, dobrze jest skonsultować się z lekarzem, aby to on doradził, który preparat przyjmować. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych cech organizmu, od rodzaju skóry i wieku.