Nadmiar sebum – jak się go pozbyć?

Sebum to często wymieniany powód stanów zapalnych występujących przede wszystkim na skórze trądzikowej. Tymczasem ta substancja ma zazwyczaj wyjątkowo pozytywne działanie. Co to jest sebum, kiedy konieczne jest regulowanie jego poziomu i w jaki sposób można to zrobić?

sprawdzony sposób na sebum

Czym jest sebum?

Sebum, inaczej nazywany łojem, to substancja, która ma na celu natłuszczenie skóry. Niedostateczne wydzielanie sebum zazwyczaj kończy się przesuszeniem oraz pojawianiem się zmarszczek. W przypadku cery trądzikowej problemem jest jednak nadmierne wydzielanie sebum. Dochodzi wtedy zazwyczaj do zatkania porów, przez co pojawiają się stany zapalne, które są widoczne jako krostki. W zatkanym porze skóry namnażają się bakterie, które mają tam bardzo dobre warunki do rozwoju. Istnieje jeden sprawdzony sposób na sebum, który pozwala ograniczyć wydzielanie łoju. By pozbyć się trądziku, konieczne jest oczyszczenie porów oraz stosowanie takich kosmetyków, jak na przykład krem regulujący tłustość skóry.

Pielęgnacja tłustej cery z nadmiarem sebum

Nadmiar sebum na twarzy jest problemem, który wymaga codziennej pielęgnacji. Błędem jest stosowanie wyłącznie środków oczyszczających skórę z łoju. Takie działanie sprawia, że przesuszona cera broni się produkując nadmiar sebum.

Dlatego też często zaleca się zaprzestanie stosowania toników na bazie alkoholu, które bardzo wysuszają skórę. Konieczne jest stosowanie łagodnych kosmetyków, które zawierają naturalne składniki. Ta zasada nie sprawdza się tylko w przypadku bardzo nasilonego trądziku, który powinien być leczony przez lekarza. Ponadto często maści na trądzik bez recepty pomagają tylko na chwilę albo nie działają w ogóle.

Nadmiar sebum – skuteczne sposoby

Oprócz codziennego oczyszczania skóry konieczne jest również jej odpowiednie nawilżenie. Do tego celu najlepiej użyć naturalnego kremu. Jakie składniki powinien on zawierać, by znormalizować produkcję sebum na twarzy? Podstawowymi składnikami takiego produktu powinny być takie substancje jak ekstrakt z drożdży, cynk oraz ekstrakt z nagietka. Takie działanie ma również ekstrakt z lukrecji oraz wyciąg z fiołka trójbarwnego. Wszystkie te składniki można znaleźć między innymi w kremie Sevolium. Można tam znaleźć również substancje antybakteryjne, które przyspieszą gojenie się trądziku.