Terapia trądziku izotretynoiną – skuteczna?

Wiadomo, że trądzik w dojmującej formie jest nadzwyczaj trudny w leczeniu. Farmaceutykiem, jaki sobie może z nim faktycznie poradzić, jest izotretynoina. Ten lek poza sytuacjami ciężkiego lub bardzo ciężkiego trądziku, leczy dodatkowo taki o połowicznym nasileniu, który jest oporny na inne specyfiki. Wolno również za jego pomocą kurować trądzik o średnim nasileniu ze skłonnością do bliznowacenia lub nawrotów, a także ze względnie intensywnym łojotokiem.

 

Jak stosować izotretynoinę?

Tylko lekarz może przepisać lek w postaci izotretynoiny.

Używa się izotretynoiny doustnie przez okres do sześciu miesięcy, uwzględniając odpowiednio dobrane ilości. Izotretynoina wywołuje ustąpienie zmian trądzikowych u zdecydowanej większości chorych już po jednym, ale odpowiednio uskutecznionym kursie leczenia. Aczkolwiek u części chorych trądzik może wrócić i wtedy kurs powinno się ponowić. Pożądane byłoby używać kremów nawilżających w czasie leczenia tym środkiem. Trzeba w związku z tym mieć pojęcie, że za izotretynoina cena może być różna w zależności od miejsca jej kupna oraz zalecanej dawki.

W jaki sposób działa izotretynoina?

W zasadzie osłabia ona wydzielanie sebum, co przekłada się dodatkowo na zmniejszenie zasięgu gruczołów łojowych. Na dodatek, normalizuje ona proces rogowacenia, otwierając istniejące zaskórniki i ułatwiając ich opróżnienie, a także wstrzymując wytwarzanie się nowych. Istotne jest dodatkowo to, że ten specyfik blokuje rozwój drobnoustrojów Propionibacterium acnes, które odpowiadają za stany zapalne cery. Wypada wiedzieć jednak, że izotretynoina opinie u przeróżnych dermatologów ma niejednoznaczne, jeśli chodzi o jej skutki. Jakkolwiek, biorąc pod uwagę to, że izotretynoina skutki uboczne może w pewnych wypadkach wywoływać, leczenie trądziku tym specyfikiem wymaga ścisłego egzekwowania wytycznych dermatologa. Izotretynoiny nie można używać w ciąży, bo potrafiłaby zaburzyć jej przebieg albo niepomyślnie rzutować na płód. Ażeby efektywnie eliminować to ryzyko, u kobiet stosuje się ją po wykluczeniu ciąży oraz pod osłoną antykoncepcji, obowiązującą przez co najmniej miesiąc przed kuracją, przez cały czas trwania hospitalizacji i przez miesiąc po jej skończeniu.

Izotretynoina i jej skutki uboczne

Należałoby wiedzieć, że izotretynoina na trądzik może wywołać wahania pewnych wyróżników działania organizmu. W większości wypadków tyczy się to prób wątrobowych i lipidogramu. Skutkiem tego pacjenci są zobowiązani zrobić w ciągu leczenia sprawdzające badania. Niepokojące wyniki mogą doprowadzić do modyfikacji dawki leku. Mając na uwadze wystąpienie pewnych skutków ubocznych, w toku leczenia izotretynoiną nie jest dozwolone spożywanie alkoholu, który destabilizuje i obciąża wątrobę. Izotretynoina nie jest farmaceutykiem fototoksycznym. Aczkolwiek kurowane nią osoby powinny stronić od wystawiania na promienie słońca. Trądzik kojarzy się też z powstaniem na skórze szram. Leczenie izotretynoiną nie tylko hamuje rozrost tego schorzenia, lecz także zaciera po nim ślady. Wstrzymując aktywizację enzymów odpowiedzialnych za rozbicie kolagenu, izotretynoina zmniejsza rzeczywiste blizny oraz ochrania naszą skórę przed powstaniem nowych.

Czy warto wybrać leczenie izotretynoiną?

Należy rozważyć następujące kwestie:

  • czy nie ma się uczulenia na składniki leku,
  • czy jest to ostatnia deska ratunku,
  • czy nie ma alternatywnych sposobów na walkę z trądzikiem,
  • czy jesteśmy w stanie zaakceptować wielorakie skutki uboczne.

Dopiero wtedy można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.