Tłusta cera leczenie – leki

Z wypryskami właściwymi dla cery tłustej czy też trądzikowej zmagają się głównie osoby w wieku dojrzewania. Zdarza się jednak, że nadmierna produkcja łoju nie znika po zakończeniu tego etapu. Jak radzić sobie z taką cerą i co w tym wypadku radzi dermatolog?

Przyczyny nadmiernego wydzielania sebum

Cera tłusta charakteryzuje się silnym wydzielaniem sebum, czyli łoju. Powoduje to jej błyszczenie się, rozszerzenie porów i może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych i trądziku. Z drugiej strony dzięki temu skóra jest grubsza i bardziej odporna na warunki atmosferyczne. Poza tym dużo wolniej się starzeje, a zmarszczki są dużo mniej widoczne niż w przypadku osób, które posiadają cerę suchą.

Przyczyny posiadania cery tłustej mogą być różne. Często jest to zasługa genetyki i wtedy niewiele można poradzić, ponieważ bez względu na działania, jakie się podejmie, skóra i tak będzie wracać do swojego pierwotnego stanu, ponieważ taki jest już jej urok. Nadmierna produkcja łoju może również być skutkiem problemów hormonalnych, przewlekłego stresu lub złej diety. Organizm różnie reaguje na wszystkie sytuacje i posiłki, które spożywamy. Dlatego jeśli tłusta cera uprzykrza życie, trzeba zasięgnąć opinii specjalisty i określić jej przyczynę. Tylko wtedy będzie można podjąć działania, które zlikwidują ten problem – na przykład zmianę diety lub ćwiczenia relaksacyjne.

Tłusta cera – leczenie

Leczenie trądziku farmakologiczne tego typu skóry polega głównie na leczeniu hormonalnym. Dermatolog zleca je jednak jedynie w przypadku, jeśli problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum są skutkiem zbyt dużej ilości androgenów lub progesteronu. Takie leczenie obejmuje jednak głównie kobiety, ponieważ do zniwelowania wydzielania sebum używane są preparaty zawierające estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe. Działają one wtedy blokująco na gruczoły łojowe.

Poza lekami hormonalnymi do walki z tłustą cerą stosuje się normalizujące kosmetyki, które ograniczają wydzielanie sebum, ale jednocześnie nawilżają i matowią skórę. Jest to ważne, ponieważ największym błędem osób, które borykają się z problemem błyszczącej cery, jest stosowanie kremów i maści wysuszających. Takie preparaty są jednak dobre tylko na chwilę. Skóra dostaje bowiem sygnał, że została oczyszczona, więc produkuje jeszcze więcej łoju. Efekt jest więc odwrotny od zamierzonego.

Tłusta cera – jakie kosmetyki i kremy stosować?

Żeby nie pogarszać sprawy, osoby z cerą tłustą powinny sięgać po kosmetyki na trądzik z serii oil-free, czyli takie, które przygotowywane są na bazie wody. Znaleźć je można głównie w aptekach. Poza tym warto używać kremów, które będą odżywiać i jednocześnie zmatowią skórę. Odpowiedni dobór kosmetyków to podstawowa rzecz, o której powinny pamiętać osoby z tłustą cerą. Najlepszym rozwiązaniem jest sięganie po takie preparaty na trądzik, które posiadają adnotację, że są niekomedogenne – to znaczy, że nie posiadają w swoim składzie substancji, które prowadzą do zapychania porów i powstawania zaskórników.

Kupując kremy i kosmetyki ochronne warto więc zwracać uwagę na ich skład. Te na dzień powinny zawierać zioła, które hamują pracę gruczołów łojowych (np. Sevolium). Wyciągi z oczaru wirginijskiego, skrzypu czy wierzby mają działanie ściągające, a minerały takie jak siarka i krzemionka matowią skórę. Co jeszcze powinno znajdować się w kremie do cery tłustej? Przede wszystkim cynk – oczyszcza skórę z łoju, ściąga pory, przywraca naturalne pH skóry, a dodatkowo goi stany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Do ważnych dla tłustej cery pierwiastków zalicza się również miedź, która reguluje wydzielanie łoju i działa matująco.